poniedziałek, 27 stycznia 2014

Szerokość rynku

Kolejny niepokojący sygnał z naszej giełdy to szerokość rynku, czyli stosunek rosnących spółek do ogółu notowanych walorów. Załamanie się wskaźnika szerokości często wyprzedza duże przeceny. Poniżej zamieszczam wykresy wskaźnika w wersji długoterminowej i krótkoterminowej. 

Długoterminowa szerokość rynku. Wykres z przed kilku dni, teraz jest już niżej.

Krótkoterminowa szerokość rynku

14 komentarzy:

  1. W listopadzie WIG rozpoczął dużą korektę, więc normalne że dotyczy to większości spółek. Napaliłeś na te spadki :) Ja spokojnie czekam, przy 48,5 tyś na WIG zacznę zajmować małe długie pozycje. Komfortowa sytuacja, tuż poniżej spokojnie będzie można odtrąbić koniec wzrostów. Gramy z trendem, a trend ma to do siebie, że trwa dopóki się nie skończy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. @anonim

    Gramy z trendem, a trend ma to do siebie, że trwa dopóki się nie skończy ;)

    czekam na sygnał kiedy się skończy trend u Pana. Myślę, że rynek nie strąci takiego wytrawnego gracza i da Pan znać na blogu, że to szczyt i koniec wzrostów.

    Short_Freak

    OdpowiedzUsuń
  3. W przypadku wskaźnika w wersji długoterminowej uważam, że rysowanie linii trendu mija się z celem. Jak nietrudno zauważyć dopiero spadek indeksu poniżej poziomu 50 sygnalizował poważne zmiany trendu indeksu. Obecnie znajduje się on blisko szczytów (66,27) i wskazuje raczej na korektę ostatniej fali wzrostowej a nie moment odwrócenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się co do istotności poziomu 50% jako wyznacznika długoterminowych zmian trendu. Nie zgadzam się z pominięciem linii trendu. Złamanie trendu dość dobrze przewidywało w przeszłości krótkoterminowe korekty (lub jej zakończenie).

      Usuń
    2. Zgadza się, jednak problem polega na tym, że trend spadkowy trwa już od dwóch miesięcy a wskaźnik dopiero teraz przebił linię trendu wzrostowego. Czy trochę nie za późno? W dalszym ciągu twierdzę, że w obecnej sytuacji to właśnie poziom 50% będzie miał zasadnicze znaczenie dla dalszej koniunktury.

      Usuń
    3. Taki przypadek zdarzył się w 2006 roku i "wywołał" drugą falę spadków o podobnej długości. Teraz spadliśmy z 55000 na 50000, więc dawało by to spadek na 45000. Nawet można by znaleźć podobieństwo w fundamentach, bo wtedy też był czas taperingu, ale w wykonaniu BOJ.

      Usuń
    4. Spadek do poziomu 45000 pkt oznaczałby zakończenie trwającej od marca 2009 r. hossy. Czy pojawiły się jakiekolwiek przesłanki przegrzania koniunktury na GPW i w realnej gospodarce ?

      Usuń
    5. Argument, że nie może spaść, bo był by to koniec hossy uważam za mało przekonujący. Przegrzania nie ma, ale czy hossy zawsze kończą się tak samo? Jak hossa karłowata, to i przegrzania nie ma.
      Poza tym myślę, że co do końca hossy nie było by konsensusu, bo na wykresie liniowym 45000 to wsparcie :)

      Usuń
    6. Hej,

      Skąd mozna dane pobrac do szerokosci rynku w Polsce?
      Własne obliczenia?

      Pozdrawiam
      M24

      Usuń
    7. Obliczam szerokość samemu na podstawie danych z stooq.pl

      Usuń
  4. szacunek z tą 50 sesyjną proszę znaleźć na wykresie z 2007, 2010, 2011 jej zastosowanie w przypadku spadków i wyznaczenia strefy szczytu przed tymi spadkami - jest to niemożliwe i proszę takich bzdur nie pisać o 50 i jej idealnym noszeniu rynku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie pisałem o 50 sesyjnej a o poziomie 50% !!!. Na wykresie o którym wspominam konkretne poziomy szczytu nie mają żadnego znaczenia. Oznaczają jedynie jaki procent spółek w stosunku do ogółu znajdował się w trendach wzrostowych. W przypadku roku 2007 i 2011 spadek wskaźnika poniżej poziomu 50% był sygnałem opuszczenia rynku a nie to na jakim poziomie w % pojawił się szczyt! Szczyt wyższy od poprzedniego ( tak jak obecnie) wskazuje na wzmacnianie się rynku i jest to pozytywny symptom. Jest to odmiana wskaźnika NH-NL i jego wskazania odczytuje się bardzo podobnie. Z poważaniem.

      Usuń
  5. Anonimowy, o wyznaczaniu dołków/szczytów zapomnij, takie rzeczy robi tylko Chuck Norris. Jeśli zaś chodzi o użycie średniej, do identyfikowania zmian trendu - proszę, na przykładzie WIG: http://images65.fotosik.pl/602/d9f73063615b2497med.jpg

    OdpowiedzUsuń
  6. jak szacujecie wplyw ofe na wig20 w lutym?

    OdpowiedzUsuń