sobota, 24 sierpnia 2013

Panika, wtórna panika i relatywna siła GPW

TL;DR


Mamy wtórny dołek na rynkach wschodzących i rynek powinien się teraz znacznie uspokoić. Polska giełda jak i waluta wykazuje ostatnio znaczną relatywną siłę na tle innych rynków wschodzących przez co przewiduję, że będzie najlepszym miejscem do inwestowania w najbliższych kilku-kilkunastu miesiącach.

Mechanizm wtórnej paniki


Dzisiaj o pewnym mechanizmie psychologicznym, który powoduje, że bardzo często po okresie paniki i wstępnego uspokojenia na rynku następuje wtórna fala spadków.
Mechanizm polega na tym, że wystraszeni inwestorzy nagle zaczynają bardzo wnikliwie przyglądać się fundamentom runku na którym inwestują. W czasie takiego dokładnego przeglądu zawsze znajduje się jakieś problemy (zwłaszcza, jak się właśnie problemów szuka!).
Pamięć o niedawnej wyprzedaży sprawia jednak, że znalezione niedociągnięcia zdają się być dużo istotniejsze niż w rzeczywistości. To co w normalnych warunkach rynkowych byłoby zupełnie zignorowane staje się powodem do ucieczki z rynku.

Czas na przykłady. Nerwowość inwestorów najlepiej mierzyć za pomocą indeksu VIX. Na wykresie poniżej są trzy okresy wyprzedaży w czasie trwającej hossy. Po każdej wyprzedaży można było zaobserwować taki wtórny wzrost niepokoju.

Indeks VIX

Jak widać zakup akcji po zakończeniu takiej wtórnej fali niepokoju był a każdym razem bardzo dobrym posunięciem. Było by to odpowiednio w lutym 2009, lipcu 2010 i listopadzie 2011.

Dlaczego o tym pisze? Z takim wtórnym napadem niepokoju mamy właśnie do czynienia na rynkach wschodzących.
VXEEM, indeks vix dla rynków wschodzacych

Wtórna panika na rynkach wschodzacych


ETF EEM, śledzący rynki wschodzące ustanowił dno w czerwcu. Od tego czasu odrabiał straty i trochę się uspokoiło. Inwestorzy jednak nie próżnowali, zajęli się wynajdowaniem problemów i je znaleźli. Stąd możemy zaobserwować wtórny wzrost niepokoju połączony z wyprzedażą na niektórych rynkach i walutach.

Z walut najbardziej ucierpiała indyjska rupia i brazylijski real. Wyprzedaż była bardzo dynamiczna i najpewniej przesadzona. Pod koniec minionego tygodnia można było zaobserwować nagły odwrót.

USDBRL i USDINR

Zwrot i silne wsparcia widać też na brazylijskich akcjach i samym etfie EEM.

ETF EWZ (Brazylia) i ETF EEM (rynki wschodzące)

Waluty zaliczyły zwroty na oporach a indeksy akcji są blisko silnych wsparć. Do tego jesteśmy w okresie wtórnej paniki, który jest zwykle bardzo dobrym miejscem na zakup akcji. Rzadko są tak dobre okazje inwestycyjne, choć ... spójrzmy jeszcze na GPW.
 

Relatywna siła GPW dobrze wróży na przyszłość


Mimo, że Polska jest zaliczana do rynków wschodzących, to wtórne spadki właściwie nie dotknęły ani naszych akcji, ani waluty. Jesteśmy już na poziomach z przed wyprzedaży, podczas gdy inni ponownie testują czerwcowe dno. A pamiętajmy o tym, że bardzo wielu inwestorów, bardzo wnikliwie przyglądało się fundamentom rynków wschodzących. To, że nie zdecydowali się sprzedawać polskich akcji oznacza, że problemów nie znaleźli! Z tego powodu uważam, że polska giełda będzie najlepszym miejscem do inwestowania w najbliższych kilku-kilkunastu miesiącach.

Polska na tle innych rynków wschodzących

Zapnijcie pasy hossa nadciąga! Jak obserwujesz jakaś spółkę w celu zakupu to radze zrób to teraz. Moje typy dawałem wcześniej.

Podsumowanie tygodnia

Miniony tydzień choć nie przyniósł dużych zmian dla modelowego portfela to był pozytywny i poprawił nieznacznie rekord wartości portfela. Od poprzedniego sygnału portfel zyskuje +9.04% (poprzednio +8.68%). Na koniec zamieszczam zaktualizowany wykres sygnału Risk Tracker.

Aktualny wykres sygnału Risk Tracker


7 komentarzy:

  1. Dobre prognozy. Ale o ile wzrośnie WIG w okresie 6 miesięcy? 10-15%? No biorąc pod uwagę że kapitał ucieknie z Wall Street to moze zawita bardziej na GPW?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakiejś wielkiej ucieczki kapitału z Wall Street to się nie spodziewam. Myślę, że będą stali w miejscu podczas gdy my będziemy nadrabiać zaległości.
      Do określania zasięgów nie mam specjalnie narzędzi. Z prostych kresek wynika około 58000 na WIGu w okolicach lutego, czyli właśnie wspomniane przez Ciebie 15%.

      Usuń
  2. A mnie zastanawia jedno - na wykresach dziennych wskaźniki naszych indeksów i wielu rosnących spółek wykazują mocne wykupienie, prawdopodobnie nie obejdzie się bez kilku tygodni korekty. No i ciągle nieszczęsny wig20 nie wybił się powyżej 2500, a wydaje się że dopiero taka sytuacja pozwoliłaby interpretować wykres byczo. WIG też znajduje się w ciekawym momencie - ciągle niepobite szczyty z 2011. Za 3 tygodnie posiedzenie FED, do tego czasu rynki mogą nie chcieć podejmować istotnych decyzji. A po posiedzeniu (zakładam że Bernanke nie będzie chciał smucić rynków w tym roku) powinno być jak piszesz :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Racja; teraz sa takie "wtorne wzrosty niepokojow". Ale ta drukowana hossa jest tylko na wybranych rynkach. Np podczas hossy zakonczonej w 2007 wogole nie bylo wyskokow VIX-a. Byly za to wyskoki w "bessie" po peknieciu banki internetowej; ale takze czesto bez wtornych wzrostow niepokoju (np. 2000, 2001). Na razie jednak istnieje zaobserwowana przez Ciebie prawidlowosc. Ale Mwig i Wig20 sa juz o wiele drozsze niz USA pod wzledem P/BV (zwykle Europa pod tym wzgledem jest przewartosciowana wzgledem USA).
    Pzdr. DD

    OdpowiedzUsuń
  4. p.s. tak wogole to jest to pierwsza w historii hossa trwajaca wbrew danym z gospodarek. Opiera sie w duzej mierze na falszowaniu wynikow, czasem w sposob drastyczny:
    www.zerohedge.com/news/2013-08-21/spains-real-gdp-could-be-21-lower-reported
    Wedlug kilku zrodel, realne PKB USA wynosi teraz minus 2%, mimo dodawania 6% z drukowania FED-u :)
    Falszowane sa tez wyniki spolek (USA, a najbardziej NIemcy). Niemcy to juz wogole komedia. Zaniechano na spolkach z DAX30 odpisow amortyzacyjnych, zeby moc pokazywac cena/zysk gora 20, zamist 50 (jaki faktycznie powinien byc pokazywany teraz).
    DD

    OdpowiedzUsuń
  5. kupiłem sporo KGHM liczę na minimum 350 do połowy 2014.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serio aż tyle? 220 by nie wystarczyło?

      Usuń